1. Kik alkotnak egy háztartást?

A háztartás közgazdasági értelemben többnyire a család gazdálkodásának színtere. Háztartáson azoknak a személyeknek a csoportját értjük, akik jövedelemmel rendelkeznek, és ezt a jövedelmet jellemzően közösen használják fel, vagyis közösen hozzák meg fogyasztási döntéseiket. A háztartások tagjait többnyire rokoni szálak kötik össze, egy-egy család általában egy-egy háztartást alkot, de ez nem szükségszerű. Több család is alkothat egy háztartást például olyankor, amikor több generáció él együtt a családban, tehát a nagyszülőkkel együtt élnek a szülők és a gyermekek is. Ha fiatal felnőttként barátnőddel/ barátoddal összeköltözöl, akkor is háztartásról beszélhetünk, hiszen a költségek közös vállalása, és a közös fogyasztásból származó előnyök kihasználása közös gazdálkodásra sarkall titeket, tehát közös háztartásban éltek.

A szociológia által használt és a statisztikákban értelmezett háztartás fogalma nem mindig esik egybe a közgazdasági háztartás fogalmával. Gazdasági értelemben a háztartás egy gazdasági szereplőnek (egy egységnek) minősül a gazdasági körfolyamatban, ahol eladóként jelenik meg az erőforrások (termelési tényezők, inputok), és vevőként a javak (termékek és szolgáltatások, outputok) piacán.

A háztartások többnyire a piac közvetítésével jutnak jövedelemhez, és a piacon költik el a megszerzett jövedelmüket, azaz jutnak hozzá a szükségleteiket kielégítő árukhoz, szolgáltatásokhoz. Vizsgáljuk meg a háztartások bevételeit és kiadásait részletesebben is!