M1 - Iskolapad (2019.12.04.)
Út az érettségihez, útlevél a jövőbe ösztöndíjprogram. A Magyar Nemzeti Bank és a Máltai Szeretetszolgálat anyagi, valamint a Pénziránytű Alapítvány szakmai támogatásának köszönhetően hátrányos helyzetű fiatalok készülnek sikeresen az érettségire, terveznek szakmát szerezni vagy a felsőoktatásban továbbtanulni. A program az anyagi támogatásnál sokkal többet, a motiváció, az önbecsülés és a céltudatos életvitel alapjait adja a tanulóknak, akiknek nemcsak esélyt, de jövőképet, valós perspektívát is jelent az ösztöndíjprogram.
Hegyvidék TV - Pénz-Tárca (2019.12.02.)
A modern pénzkezelés Magyarországon is egyre nagyobb teret hódít, azonban még jelentős mértékű az elmaradásunk például a nyugat- és észak-európai országokhoz képest, pedig a készpénzkímélő megoldások, az online és bankkártyás fizetés praktikusabb, rugalmasabb, gyorsabb fizetést tesz lehetővé, s jobban alkalmazkodik a családok hétköznapi élethelyzetéhez is.
Kossuth Rádió - A nap kérdése (2019.11.28.)
Közeledik a karácsony, a szeretet ünnepe, de egyre több háztartásban nemcsak kedves ajándékokkal, hanem szalaggal átkötött adóssággal is meglepik egymást a családtagok. Fogyasztásorientált társadalmunkban nagyon nehéz ellenállni a csábításnak. A felelős és tudatos pénzügyi gondolkodásra az ünnepek alatt különösen szükség van, mert a hitel nem ajándék.
moderniskola - Magyarország legnépszerűbb pénzügyi kvízjátéka a PÉNZ7-re és a PISA mérésre is segít felkészülni (2019.11.28.)
A középiskolás korosztály pénzügyi szemléletének formálása hosszú távú folyamat, mely egymásra épülő, komplex programokat igényel. A Nagy Diák Pénzügyes Teszt ennek a programnak a részeként nemcsak bevezeti a 2020 tavaszán megrendezésre kerülő PÉNZ7 pénzügyi, biztosítási témáit, de egyben játékosan készít fel a 2021-es OECD PISA mérés pénzügyi moduljára is.
TanTrend.hu - Magyarország legnépszerűbb pénzügyi kvízjátéka a PÉNZ7-re és a PISA mérésre is segít felkészülni (2019.11.28.)
Február 16-ig bárki tesztelheti pénzügyi tudását a Nagy Diák Pénzügyes Teszt segítségével, de a 14-20 éves korosztály legjobban teljesítő diákjait értékes nyeremények és látványos, országos döntő várja majd a PÉNZ7 zárónapján, a Pénzügyminisztérium épületében rendezett fináléban.
ATV - Kőbánya Híradó (2019.11.23.)
Pénzügyi tudatosságra mindenkinek szüksége van, s az ismeretek elsajátítását már iskolás korban érdemes elkezdeni. A Pénziránytű Alapítvány és a Diákhitel Központ Pénzre váltható tudás projektnapjai ehhez nyújtanak hathatós segítséget. Az idén is országosan 8 középiskolába eljutó rendezvénysorozat első állomása a kőbányai Keleti Károly Közgazdasági Szakgimnázium volt, ahol a diákok projektorientált, élményalapú módszerekkel sajátíthatták el a mindennapi pénzügyi döntéseikhez szükséges tudást, amit a nap zárásaként egy izgalmas kvíz során 210.000 Ft nyereményre is válthattak - az iskola alapítványának javára.
Origo.hu - A pénzügyi biztonság lesz az idei tanévben a PÉNZ7 kiemelt témája (2019.11.19.)
A pénzügyi biztonság, valamint az "ötletből vállalkozás" lesz a pénzügyi és vállalkozói ismeretek bővítését célzó, Pénz7 elnevezésű program kiemelt témája az idei tanévben - hangzott el azon a budapesti sajtótájékoztatón, amelyen kormányzati és pénzügyi intézményi szereplők aláírták a 2020. március 2-6. közötti témahét megvalósításáról szóló együttműködési megállapodást.
M1 - Híradó: PÉNZ7 együttműködési megállapodás aláírása (2019.11.19.)
Már négyszáz iskola regisztrált az idei Pénzhét nevű pénzügyi ismeretterjesztő programra az eddig eltelt egy hét alatt
Inforádió.hu - A pénzügyi biztonságra fókuszál a PÉNZ7 (2019.11.19.)
A pénzügyi biztonság, valamint az "ötletből vállalkozás" lesz a pénzügyi és vállalkozói ismeretek bővítését célzó, PÉNZ7 elnevezésű program kiemelt témája az idei tanévben - hangzott el azon sajtótájékoztatón, amelyen kormányzati és pénzügyi intézményi szereplők aláírták a 2020. március 2-6. közötti témahét megvalósításáról szóló együttműködési megállapodást.
Origo.hu - Új tantárgy jelenhet meg az iskolákban? (2019.11.11.)
Az iskolákban kötelezővé tenné a Pénziránytű Alapítvány az alapvető pénzügyi-gazdasági ismeretek oktatását - mondta Merényi Zsuzsanna, az alapítvány igazgatója. Az alapítványnál úgy vélik, minden lehetőséget megragadnak, hogy ráirányítsák a figyelmet az öngondoskodás fontosságára. Ezt már az általános iskola alsó tagozatában el kellene kezdeni álláspontjuk szerint. Reményeink szerint a következő alaptantervben még hangsúlyosabban jelenik majd meg a téma, hiszen nem nőhet fel úgy egy generáció, hogy ne legyen otthon a saját mindennapi pénzügyi, gazdasági döntéseiben - fogalmazott Merényi. Az oktatás indokoltságát mutatják az OECD felmérései is: Magyarország három felnőtt kutatást végzett el eddig 2010 és 2018 között, és volt több kategória, amelyben utolsó helyezést ért el 29 ország közül. Ilyen volt például a családi költségvetés-tervezés. 2010 és 2018 között a lakosság anyagi helyzete folyamatosan javult. 33 százalék helyett már csak 20 százalék válaszolta azt, hogy anyagi nehézségei voltak az elmúlt hónapban. Megtakarítás helyett viszont inkább fogyasztásra költötték a családok a többletjövedelmet.
M1 - Iskolapad (2019.11.06.)
Az iskola az életre készít fel, vallják egyre több intézményben, s ennek keretében már több száz általános és középiskolában tartanak a mindennapi pénzügyi ismeretekre fókuszáló rendszeres foglalkozásokat. A gyakorlatias, a diákok élethelyzetére szabott, játékos órák megtartásához már az általános iskola alsó tagozatától az érettségiig, minden korosztály számára rendelkezésre állnak a Pénziránytű Alapítvány szakemberei által fejlesztett modern tankönyvek, kiadványok, óravázlatok, melyeket az Alapítvány ingyenesen juttat el az intézményekbe.
M1 - Ma reggel (2019.11.05.)
A felnőttek nagy részében, - különösen ha már kerültek nehéz anyagi helyzetbe - kialakulhat a megtakarításokra épülő, hosszú távú, felelős pénzügyi magatartás. Vajon az iskolás korosztályokban elültethető ennek a szemléletnek a magja? A Pénziránytű Alapítvány oktatási igazgatója, Merényi Zsuzsanna arról beszélt, miért fontos és hogyan érhető el, hogy a mai iskolás generációk birtokában legyenek a hétköznapi pénzügyi döntéseikhez szükséges ismereteknek és készségeknek.
Hegyvidék TV - Pénz-Tárca (2019.11.04.)
Ahogy nő az életszínvonal, ahogy halványulnak a válság okozta rossz emlékek, úgy csökken a magyar lakosság pénzügyi tudatossága. Fontos tehát, hogy a hosszútávú, öngondoskodáson alapuló szemlélet kialakítása már fiatal korban elkezdődjön. A pénzügyi nevelés hatékony iskolai lehetőségeinek bemutatása mellett, mindennapi pénzügyeinket érintő, gyakorlati tanácsokat is kaphatunk Merényi Zsuzsannától, a Pénziránytű Alapítvány oktatási igazgatójától.
M1 - Ma reggel (2019.10.29.)
Tanulni, szemléletet formálni, felkészülni a felnőttlét pénzügyi döntéseire - mindehhez játékosan járul hozzá a Nagy Diák Pénzügyes Teszt, mely a 14-20 éves diákokat megmérettetéssel és nyereményekkel, az érdeklődő felnőtteket pedig izgalmas online teszttel várja.
Magyar Hírlap - Ismét próbára tehetik pénzügyi tudásukat a diákok (2019.10.25.)
Elindult az első, online fordulója a Nagy Diák Pénzügyes Tesztnek. A 14-20 éves korosztályt célzó pénzügyi kvízzel 2020. február 16-ig bárki tesztelheti tudását.
moderniskola - Mindennapi pénzügyekről játékosan (2019.10.11.)
Az egyik legnépszerűbb IKT alkalmazást, a Kahoot! kvízkészítőjét ma már egyre több pedagógus használja Magyarországon is, hogy izgalmasabbá tegye óráit. A pénzügyi nevelés iránt elkötelezett Pénziránytű Alapítvány csapata pedig úgy döntött, hogy a tavalyi nagy sikerre való tekintettel az eddigiek mellé további, azonnal lejátszható kvízeket készít a pénzügyi ismeretek iránt nyitott tanárok és diákok számára. Idei első játékaik a korábbi tesztekkel együtt már elérhetőek az Alapítvány honlapján.
TanTrend.hu - Mindennapi pénzügyekről játékosan (2019.10.10.)
A Pénziránytű Alapítvány munkatársai hisznek abban, hogy játékosan, élvezettel is lehet és érdemes tanulni. A tavalyi év nagy sikerű játékai, a tanórákon is alkalmazható pénzügyi Kahoot! tesztek az év során folyamatosan új témákkal egészülnek ki.
M1 - Ma reggel (2019.09.25.)
Egyre szélesebb körben, egyre átfogóbb programok készülnek a magyar lakosság pénzügyi tudatosságának fejlesztésére. A cél nem pusztán az ismeretek átadása. A Pénziránytű Alapítvány azon dolgozik, hogy a pénzügyi személetformálás már iskoláskorban elkezdődjön. Tankönyveik, applikációjuk, e-learning anyagaik és a számtalan, elsősorban tanárok és diákok számára összeállított programjaik azt a célt szolgálják, hogy a jövő generációi már megfelelő ismeretekkel, az öngondoskodás és a tudatos tervezés képességével hagyhassák el az iskolapadot. Sz. Pap Judit az MNB tanácsadója és Merényi Zsuzsanna a Pénziránytű Alapítvány oktatási igazgatója a magyar lakosság pénzügyi tudatosságának alakulásáról, a széles körben hatékony fejlesztés módszereiről és a pénzügyi ismeretek Nemzeti Alaptantervbe illesztésének lehetőségeiről beszélt az M1 Ma reggel című műsorában.
KARC FM - Hangoló (2019.09.25.)
A bő esztendők időszakát éljük, s úgy tűnik a magyar háztartások jó része megfeledkezett arról, jöhetnek még szűk esztendők. Ez derült ki az MNB és a Pénziránytű Alapítvány OECD módszertanon alapuló pénzügyi tudatosság felméréséből. A mindennapi pénzügyi ismeretek azonban elsajátíthatóak, a hosszútávon is kifizető attitűd pedig kialakítható, fejleszthető. A Pénziránytű Alapítvány az általános és középiskolások pénzügyi edukációját segíti, míg a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi fogyasztóvédelmi rendszere a felnőttek számára kínál hasznos, ingyenes információkat. Pénzügyi tudatosságunk jelen helyzetéről, a mindennapi pénzügyeik terén információt kereső háztartások rendelkezésére álló lehetőségekről Sz. Pap Judit az MNB tanácsadója szolgált részletes információkkal.
Világgazdaság - Nagyon erős a „tücsökattitűd” (2019.09.24.)
A biztosításközvetítőknek kiemelt felelősségük van abban, hogy segítsék az ügyfeleket a megfelelő döntések meghozatalában, hiszen a legtöbb üzletet rajtuk keresztül kötik – hangzott el az alkuszkonferencián. (…) A jegybanktörvény módosításával az MNB feladata lett a pénzügyi oktatásban való részvétel növelése – erre már Hergár Eszter, a Magyar Nemzeti Bank társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatója, a Pénziránytű Alapítvány elnöke hívta fel a figyelmet. Mint mondta, a felügyeleti visszajelzések szerint az átlagembereknek már a pénzügyi termékekről szóló tájékoztatás értelmezése is probléma. Sz. Pap Judit, a jegybank tanácsadója emlékeztetett: a válság hatásai mellett az OECD épp a nyugdíjrendszer fenntarthatatlansága miatt döntött úgy, hogy nagy figyelmet szentel a pénzügyi tudatosság fejlesztésére. A nemzetközi szervezet számos kutatásban mérte fel a pénzügyi tudást, 2021-ben – a felnőttkutatások után – a diákok körében végzett nemzetközi PISA-felmérés Magyarországon is kiegészül a pénzügyi tudatossági modullal.
Napi.hu - Ingyen segítséget ígér a pénzügyi problémákkal küzdőknek az MNB (2019.09.23.)
Az alkuszszövetség és a jegybank is nagyon fontosnak tartja a pénzügyi edukációt - erről beszéltek az FBAMSZ siófoki konferenciáján. A jegybank tanácsadó irodákat is működtet. Ezekben ingyenesen adnak pénzügyi témákban tanácsokat az ügyfeleknek. A hátrányos helyzetű régiókban egy pilot-programot indított el a jegybank. Ennek keretében kormányablak-buszokkal kitelepülnek a kis falvakba, ahol segítenek az embereknek pénzügyi témákban. "A legtöbb esetben a levelek tartalmának értelmezésével vannak gondok" - mondta Hergár Eszter. Tavaly több mint 200 ezer diák tanulhatott pénzügyeket a Pénziránytű Alapítványnak köszönhetően, az idén 400 ezernél is többnek lesz erre lehetősége.
DUNA TV - Család-barát: Fiatalok felkészítése a helyes pénzgazdálkodásra (2019.09.12.)
Mit tegyen egy család, ha szeretne megvalósítani egy nagyobb beruházást? Felújítás, lakás- vagy autóvásárlás, esetleg laptop az egyetemista fiatal számára? Hitelt vegyenek fel, vagy a megtakarítás a jobb megoldás? Ha a hitel mellett döntenek, hol, milyen feltételekkel juthatnak hozzá? Érdemes bevonni a gyermeket is ezekbe a döntésekbe? Binder István az MNB felügyeleti szóvivője és Bernáth Julianna, a Pénziránytű Alapítvány oktatási igazgatóhelyettese praktikus tanácsokkal, ötletekkel megfűszerezve válaszolta meg ezeket az aktuális kérdéseket a Duna TV Család-barát című műsorában.
TREND FM - A nap vendége (2019.09.05.)
Új tanév, csaknem 400 ezer diák tanul alapvető pénzügyi-gazdasági ismereteket a középiskolákban. Míg néhány éve szülők és tanárok csak álmodozhattak arról, hogy az iskolákból kilépő diákok gyakorlatias pénzügyi tudással rendelkezzenek, addigra ma már a Pénziránytű Alapítvány tankönyvei és kiadványai nemcsak a szakgimnáziumok tanulói, hanem valamennyi középiskolás diák számára elérhetőek. Merényi Zsuzsanna, a Pénziránytű Alapítvány oktatási igazgatója reményét fejezte ki, hogy a középiskolákba eljuttatott digitális tartalmakkal is kiegészített, modern, játékos, történelem és matematika tárgyakhoz szorosan kapcsolódó munkafüzeteket is jó szívvel fogadják és használni fogják az intézmények.
Kossuth Rádió - Jó reggelt Magyarország! (2019.09.05.)
Ma már a pénzről, annak kezeléséről, a pénzügyi tudatosságról nemcsak beszélni érdemes, hanem a köznevelés részévé kell tenni annak érdekében, hogy az iskolából kikerülő diákok rendelkezzenek a mindennapi élethez szükséges pénzügyi-gazdasági ismeretekkel. A Pénziránytű Alapítvány ennek a kezdeményezésnek az egyik fő motorja. Bernáth Julianna, az Alapítvány oktatási igazgató-helyettese arról beszélt, milyen módszerekkel integrálható a középiskolai történelem és matematika órákba, de akár az általános iskolai tananyagba is a pénzügyi tudatosság.
Napi.hu - Új korszak kezdődik a magyar iskolákban (2019.09.04.)
A jó iskola ma már nemcsak szaktudományos ismeretekre készít fel, hanem a mindennapi élethez szükséges gyakorlati ismereteket és kompetenciákat is fejleszti. Szülők, diákok, piaci szereplők és a kormányzat részéről is jogos igénnyé vált az elmúlt években, hogy a pénzügyi tudatosság fejlesztésében is részt vegyen a köznevelés. Ennek az igénynek a kielégítését vállalta magára a Pénziránytű Alapítvány, melynek akkreditált tankönyvei, nyomtatott és online tartalmai ingyenesen jutnak el a közoktatási intézményekbe.
M1 - Ma reggel (2019.09.04.)
A pénzügyi tudatosság fejlesztésének fontosságát ma már egyre több iskola felismeri. A Pénziránytű Alapítvány által fejlesztett tankönyvek és füzetek ebben a tanévben már 400.000 tanulóhoz jutnak el ingyenesen, mondta az Alapítvány oktatási igazgatóhelyettese. Bernáth Julianna szerint a mindennapi élethez szükséges pénzügyi tudás, mely az Alapítvány kiadványainak segítségével élményszerűen kapcsolódik a matematika és a történelem tantárgyakhoz, nemcsak a fiatalok, hanem szüleik edukációját is segítheti.
InfoRádió - Két új kiadvánnyal segíti a diákok pénzügyi ismereteinek bővítését az idei tanévtől a Pénziránytű Alapítvány (2019.09.02.)
Két új kiadvánnyal segíti a diákok pénzügyi ismereteinek bővítését az idei tanévtől a Pénziránytű Alapítvány, mondta az InfoRádiónak az alapítvány oktatási igazgatója. Merényi Zsuzsa hozzátette, az elmúlt tanévben 1500 iskolában 200 ezer diák tanulhatott pénzügyi ismereteket az általuk fejlesztett könyvekből és munkafüzetekből.
Origo.hu - Csaknem 400 ezer diák tanul alapvető pénzügyi-gazdasági ismereteket az új tanévben (2019.09.02.)
A ma induló tanévben több újdonság is található a tankönyvcsomagokban, köztük a pénzügyi neveléshez kapcsolódó kötetek. A tankönyvrendelésekkel kapcsolatos számok jól tükrözik, hogy jelentős mértékű az iskolák érdeklődése a pénzügyi tananyagok iránt. Már az elmúlt tanév adatai szerint is 1500 iskolában 200 ezer diák tanulhatott pénzügyi ismereteket a Pénziránytű Alapítvány által fejlesztett, 7-10. évfolyamos diákoknak szóló, akkreditált pénzügyi-gazdasági tankönyvekből és munkafüzetekből. A növekvő igényt és érdeklődést jelzi, hogy a 2019 szeptemberétől induló tanévre ezekből a könyvekből és munkafüzetekből további 68 ezer példányt rendeltek az iskolák, és az online letöltések száma eddig már meghaladta a 60 ezret.
SZON.hu - Pénziránytű a tanórákon (2019.08.25.)
Kelet Magyarország - Pénziránytű a tanórákon (2019.08.24.)
„Gazdagnak lenni jó! Nem azért, hogy két kézzel szórhasd a pénzt, hanem hogy tudj anyagi biztonságban élni, a holnaptól nem félni, pozitív várakozással nézni a jövőbe. De vajon hogyan érhetjük ezt el?” – áll a Pénziránytű Alapítvány „Számoljunk a befektetésekkel!” című kiadványában, amelyet egy speciális továbbképzésen ismerhettek meg a nyíregyházi pedagógusok a Zrínyi Ilona gimnáziumban.
M1 - Ma reggel (2019.08.07.)
A pénzügyi tudatosságra neveléshez diákbarát tankönyv, a tankönyvhöz modern applikáció, az applikációhoz élményekkel és tapasztalatokkal teli tábor. Így épül fel a Pénzügyi Hősképző általános iskolásoknak szánt komplex programja, melyhez bármelyik iskola, osztály, tanár vagy diák csatlakozhat. A Hősképző mellett a nyári tanártovábbképzésekről, valamint a Pénziránytű Alapítvány legújabb kiadványairól, a történelemérettségi értékes segédeszközéről, a Történelem és pénzügyek munkafüzetről, valamint a középiskolai matematikában alkalmazható Számoljunk a befektetésekkel füzetről beszélt Merényi Zsuzsanna, az Alapítvány oktatási igazgatója az M1 Ma reggel című műsorában.
TanTrend.hu - Ingyenes továbbképzések és kiadványok matematika és történelem tanárok számára (2019.07.12.)
Történelem és matematika szakos középiskolai tanárok számára lehetőség nyílt, hogy a nyár végén részt vegyenek a Pénziránytű Alapítvány által szervezett, 5 órás továbbképzéseken, melynek keretében megismerhetik az Alapítvány szakemberei által nekik fejlesztett kiadványok elméleti, pénzügyi – gazdasági hátterét.
Origo.hu - Zajos nemzetközi siker lett a magyar PÉNZ7 program (2019.07.01.)
A magyar PÉNZ7 az egyetlen európai program, mely bekerült a rangos megmérettetésbe, a Global Money Week eseménysorozat legjobbjai közé. A példaértékű hazai együttműködés meghozta gyümölcsét: tízezer számra rendeltek a pénzügyi nevelést támogató tankönyvekből. A pénzügyi oktatás nyáron sem áll le, mintegy 4 ezer diák vehet részt a Pénziránytű Alapítvány és az MNB által szervezett nyári táborokban. Magyarország a PÉNZ7 programjával 170 ország közül Európából egyedüliként került be a Global Money Week eseménysorozat „Excellence Award" díj jelöltjei közé. A jelöléssel és a díjjal azon országok és szervezetek munkáját ismeri el a szervező Child and Youth Finance International, amelyek több éve folytatott tevékenysége példaértékű, valamint újszerű megközelítést képviselnek a fiatalok élményszerű pénzügyi és vállalkozói nevelésében. A legeredményesebb programokat június 19-én a dél-afrikai Johannesburgban, egy nagyszabású nemzetközi díjátadó keretében jutalmazták.
Origo.hu - A PontVelem Program lett az egyik legjobb gyermekfejlesztő kezdeményezés (2019.06.27.)
A PontVelem Okos Program lett Magyarország egyik legjobb gyerekeket fejlesztő innovatív és gyerekbarát kezdeményezése, amely játékos formában ösztönöz a szelektív hulladékgyűjtésre, a pénzügyi tudatosságra és a fenntartható életmódra, miközben hangsúlyozza az egymást segítő karitatív tevékenységek fontosságát.
Növekedes.hu - Pénzügyi élet-leckék (2019.06.26.)
Annak ellenére, hogy az elmúlt években a családok anyagi helyzete jelentősen javult hazánkban, a pénzügyi tartalékok nem nőttek, és a váratlan helyzetek – így például a nagyobb összegű váratlan kiadások – kezelésében sem történt előrelépés. A pénzügyi ismeretek oktatása az elmúlt években figyelemre méltó teret kapott az iskolákban, mégis komolyabb változásokra csak hosszabb távon számíthatunk. Érdemi javulás csak akkor várható, ha a különböző pénzügyi ismeretterjesztő programok összehangoltak és jól célzottak.
Okosan a pénzzel! - A következő tanévben is folytatódik a Készpénzkímélő iskolák program (2019.06.21.)
A 2018/2019-es tanévben indult, a Pénzügyminisztérium által is támogatott Készpénzkímélő iskolák pilot programban 14 középiskola vett részt, közülük pedig már szinte mindegyikben lehet az iskolai büfékben kártyával, illetve mobiltelefonnal fizetni, vagy az ebédbefizetést, valamint más iskolai befizetéseket is elektronikusan intézni. A kísérleti program idei pozitív fogadtatását követően szeptembertől tovább folytatódik, amihez már most egyre több oktatási intézmény jelzi csatlakozási szándékát.
Origo.hu - Falja a gazdasági híreket, meg is nyerte az országos diákversenyt (2019.06.11.)
Egy 18 éves debreceni gimnazista, Csahóczi Máté Benedek nyerte a Nagy Diák Pénzügyes Tesztet, amin 11 500-an indultak. A játékot a DUE Médiahálózat, a Pénzügyminisztérium és a Pénziránytű Alapítvány támogatásával indította azzal a céllal, hogy a résztvevők magabiztosabban mozogjanak a pénz világában, hatékonyan osszák be jövedelmüket, és megtakarítás esetén jól fektessenek be.
Origo.hu - AlmaZöld konferencia (2019.06.05.)
Május 31-én, egy gála keretében került megrendezésre az AlmaZöld konferencia és a PontVelem Program évzáró eseménye. A konferencián Bernáth Julianna, a Pénziránytű Alapítvány oktatási igazgatóhelyettese a diákok nyelvén, izgalmas témákat feldolgozva, interaktív, játékos előadást tartott, amelyet követően a Pénziránytű-BankVelem Program díjazott diákjainak adta át megérdemelt jutalmaikat.
M1 - Iskolapad: PénzOkos Kupa döntő (2019.06.05.)
Május 20-án került megrendezésre a Pénziránytű-BankVelem PénzOkos Kupa országos döntője a Magyar Nemzeti Bank épületében a verseny 9 legjobban teljesítő csapatának részvételével. A versenyre való felkészülés során a diákok gyakorlatias, a hétköznapokban hasznos ismeretekre tehetnek szert a Pénziránytű Alapítvány tankönyvei, és mobil applikációjának használata által. Mára már az interneten is tanulhatnak pénzügyi ismereteket a fiatalok - valamint az idősebb generációk is -, hiszen nemrég indította el a Pénzügyminisztérium az Okosan a pénzzel! honlapot a kormány két éve elfogadott pénzügyi tudatosságot fejlesztő stratégiájának jegyében, amely a témában elérhető legjelentősebb információkat, pályázati lehetőségeket rendszerezve mutatja be.
DUNA TV - Család-barát: PÉNZ7 (2019.05.28.)
A 2019-es Pénzügyi és vállalkozói témahét rangos elismerésben részesült, idén - egyetlen európai országként - Magyarország bekerült a Global Money Week öt legjobbnak ítélt országa közé. Merényi Zsuzsanna, a Pénziránytű Alapítvány oktatási igazgatója a Család-barát című műsorban beszélt bővebben a PÉNZ7 kezdeményezésről, valamint az Alapítvány legújabb fejlesztéséről, a középiskolások számára elkészített komplex e-learning tananyagról.
KARC FM - Spájz (2019.05.27.)
A Pénziránytű Alapítványnak köszönhetően már több mint 200 ezer diák tanulhat pénzügyi-gazdasági ismereteket speciális tankönyvekből; mostantól pedig már e-learning tananyag formájában is elsajátíthatók ezek az ismeretek. Bernáth Julianna, az Alapítvány oktatási igazgató helyettese a Karc FM-ben beszélt bővebben a pénzügyi alapismeretek oktatási lehetőségeiről, valamint a tankönyvek és az e-learning tananyag tartalmáról.
Origo.hu - Játékos módon fejlesztik a gyerekek pénzügyi tudatosságát (2019.05.21.)
A nemzetközi hátterű magyar PÉNZ7 rendezvénysorozat részeként, ötödik alkalommal rendezték meg a BankVelem PénzOkos Kupa országos tudáspróbáját általános iskolás és felső tagozatos diákoknak. A tudáspróbán, amely 3 online fordulóból, egy megyei és egy regionális, valamint egy országos döntőből állt, 3 fős csapatok indulhattak.
Magyar Nemzet - Díjjelölést kapott a PÉNZ7 (2019.05.20.)
Magyarország Pénz7 programjával – 170 ország közül, Európából egyedüliként – bekerült a Global Money Week (GMW) eseménysorozat Excellence Award díjának jelöltjei közé, a rangos nemzetközi zsűri a globálisan legjobbnak ítélt öt ország közé sorolta – közölte a Magyar Nemzeti Bank. A jelöléssel és a díjjal azon országok és szervezetek munkáját ismeri el a szervező Child and Youth Finance International (CYFI), amelyeknek a több éve folytatott tevékenysége példaértékű, valamint újszerű megközelítést képvisel a fiatalok élményszerű pénzügyi és vállalkozói nevelésében. A CYFI programja mára már mintegy 170 országban van jelen, és a rendezvénysorozat idén már közel 32 millió diákhoz és fiatalhoz jutott el. Hazánk 2015-ben csatlakozott a kezdeményezéshez, 2017 óta pedig a a magyar Pénz7 a GMW eseménysorozat aktív résztvevője.
Lokál - Meghatározóak a családban szerzett pénzügyi minták (2019.05.19.)
A szülőktől, illetve a családban szerzett pénzügyi minta nagyon meghatározó – mondta Merényi Zsuzsanna, a Pénziránytű Alapítvány oktatási igazgatója szombat reggel az M1 aktuális csatornán.
M1 - Ma délelőtt (2019.05.18.)
A szülőktől, illetve a családban szerzett pénzügyi minta nagyon meghatározó – mondta Merényi Zsuzsanna, a Pénziránytű Alapítvány oktatási igazgatója szombat reggel az M1 csatornán.
Növekedes.hu - Páratlan újítás a pénzügyi ismeretterjesztésben (2019.05.18.)
Új, digitális tankönyv jelent meg középiskolások számára a pénzügyi ismeretek tantárgyban. Az e-learning felület a diákok és a tanárok számára ingyenesen elérhető mostantól a Pénziránytű Alapítványnál.
Magyar Hírlap - Trénercsapat viszi házhoz a pénzügyi tudást (2019.04.30.)
Idén a Herendi Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskolában fejezi be erre a tanévre szóló útját a Pénziránytű Alapítvány anyagi és szakmai támogatásával a Pénziránytű-BankVelem Utazó Iskola Program, amelynek köszönhetően idén ismét száz iskolában nyílt lehetőség az általános iskolás diákok pénzügyi-gazdasági ismereteinek bővítésére.
TREND FM - A nap vendége (2019.04.26.)
Sikerrel zárult a Nyerő Tízes vetélkedő, amely a Családi Kasszasikerek pénzügyi és gazdasági ismeretterjesztő program 10 éves fennállása alkalmából került megrendezésre a Pénziránytű Alapítvány szakmai támogatásával. A TREND FM műsorában Hajna Csongor, a Provident vállalati kapcsolatok szakértője a játékról, Merényi Zsuzsanna, a Pénziránytű Alapítvány oktatási igazgatója pedig a családok pénzügyi tudatosságáról, az Alapítvány megbízásából készített legfrissebb kutatás eredményeiről beszélt bővebben.
M1 - Ma délelőtt (2019.04.25.)
Május 19-ig tart még a szórakoztató, és egyben oktatási célú online gazdasági teszt, amelyet a DUaE Médiahálózat a Pénzügyminisztérium és a Pénziránytű Alapítvány támogatásával indított el. Mindezzel az a cél, hogy a játékban résztvevő 14-20 éves diákok tájékozottabban és magabiztosabban mozogjanak a pénz világában. Szayly József, a DUE alelnöke, és Merényi Zsuzsanna, a Pénziránytű Alapítvány oktatási igazgatója az M1 Ma Délelőtt műsorában beszélt bővebben az együttműködésről, és a verseny szakmai hátteréről.
Magyar Nemzet - Ráerősítenek a fiatalok pénzügyi közoktatására (2019.04.25.)
Miközben a felsőoktatásban jó néhány éve a pénzügyi és gazdasági szakok vezetik a népszerűségi listát, a köznevelésben gyerekcipőben jár az általános pénzügyi ismeretek oktatása, és a felnőttlakosság pénzügyi tudatossága is jócskán hagy kívánnivalót maga után. A készülő Nemzeti alaptantervben nagyobb hangsúlyt fog kapni ez a terület, a Pénziránytű Alapítvány jóvoltából pedig egyre több akkreditált tankönyv és digitális tartalom is segíti a pedagógusokat.
Kossuth Rádió - Krónika (2019.04.24.)
Egyre többen felejtik el hogyan is kell takarékoskodni, hogy mi is az a család költségvetés. A Pénziránytű Alapítvány évek óta foglalkozik a tudatos gazdálkodás terjesztésével. Merényi Zsuzsanna, a Pénziránytű Alapítvány oktatási igazgatója beszélt a Kossuth Rádióban a magyarok pénzügyi tudatosságáról, valamint alapvető praktikákat osztott meg a családi költségvetés készítéséhez.
HÍR TV - Paletta (2019.04.24.)
Sikerrel zárult a Nyerő Tízes vetélkedő, amely a Családi Kasszasikerek pénzügyi és gazdasági ismeretterjesztő program 10 éves fennállása alkalmából került megrendezésre a Pénziránytű Alapítvány szakmai támogatásával. A Hír Tv Paletta című műsorában Hajna Csongor, a Provident vállalati kapcsolatok szakértője a játékról, Merényi Zsuzsanna, a Pénziránytű Alapítvány oktatási igazgatója pedig a családok pénzügyi tudatosságáról beszélt bővebben.
Index.hu - Új honlappal fejlesztenék a pénzügyi tudatosságot Varga Mihályék (2018.04.23.)
A Pénzügyminisztérium lakossági tájékoztató és szolgáltató honlapot indított, hogy segítsen növelni a pénzügyi tudatosságot. Az Okosan a pénzzel! néven futó oldal összeállításában részt vettek más tárcák, állami és szakmai szervezetek, többek között az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi), az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM), a Magyar Nemzeti Bank (MNB), az Állami Számvevőszék (ÁSZ), a Magyar Államkincstár (MÁK), a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), a Budapesti Értéktőzsde (BÉT), a Pénziránytű Alapítvány, valamint a pénzügyi szereplők érdekképviseletei is.
Magyar Nemzet - Ne csak költsük a pénzt, tervezzünk is a jövőre! (2019.04.23.)
Minden bizonnyal könnyebben igazodhatnak majd el a mindennapi pénzügyekben felnőtt korukban azok a mai gyerekek, akiknek a szülei rendszeresen készítenek családi költségvetést és tartalékolnak is a váratlan kiadásokra. Hazánkban a felmérések azonban az ezzel ellentétes trendet igazolják: a magyarok inkább a mának élnek. Öt év alatt 32-ről 25 százalékra esett azok aránya, akiknek a háztartásában készül családi költségvetés – derült ki a Pénziránytű Alapítvány megbízásából készült OECD módszertanon alapuló legfrissebb kutatásból.
Napi.hu - Így viszonyulnak a fiatalok a nyugdíjhoz (2019.04.11.)
A fiataloknak nehéz eladni a nyugdíjcélú termékeket, hiába bizonytalanok az időskori megélhetésük kapcsán. A jegybank és a Pénziránytű Alapítvány szerint oktatni kellene őket a pénzügyekről.
Retro Rádió (2019.04.04.)
Fontos, hogy az emberekben az a szemlélet alakuljon ki, hogy a spórolás minden hónapban egy „kötelező kiadás” legyen és rutinná váljon. Koltay Eszter, a Pénziránytű BankVelem Utazó Iskola Program koordinátora a Retro Rádióban beszélt a megtakarítás fontosságáról, valamint néhány spórolási tippet is megosztott a hallgatókkal.
moderniskola - Elindult a készpénzkímélő Iskolák roadshow – Izgalmas zenei fellépések és értékes nyeremények várják a diákokat (2019.03.29.)
Az idei tanévben tizennégy kiválasztott iskolában indult el a Készpénzkímélő Iskolák Program. A Mastercard Europe kezdeményezésére, a Pénzügyminisztérium, a Magyar Nemzeti Bank, a Pénziránytű Alapítvány, valamint a Deloitte szakmai támogatásával megvalósuló mintaprojekthez eddig 14 iskola csatlakozott, és már több ezer diák és szülő döntött az elektronikus fizetések mellett.
moderniskola - Ingyenesen rendelhetők a Pénziránytű Alapítvány pénzügyi-gazdasági tankönyvei (2019.03.25.)
Az április 1-én nyíló hivatalos tankönyvrendelési felületen keresztül ingyenesen juthatnak hozzá a köznevelési intézmények a Pénziránytű Alapítvány általános-, és középiskolai tankönyveihez. A hivatalos akkreditációval rendelkező kiadványok gyakorlatorientáltan ragadják meg a hétköznapokban szükséges pénzügyi alapismereteket, így kiváló lehetőséget nyújt az összes oktatási intézmény számára, az iskolai profiljától függetlenül.
Szórakoztató és tanulságos teszttel segíti a gyerekeknek eligazodni a pénz és a megkakarítás világában a DUE Médiahálózat a Pénzügyminisztérium és a Pénziránytű Alapítvány támogatásával létrejött háromfordulós játék.
M5 - Forint, fillér: PÉNZ7 (2019.03.13.)
Élményalapú oktatás, különleges tanórák, pénzügyi vetélkedő általános és középiskolás diákoknak. Az idei jubileumi PÉNZ7 rendezvény célja a pénzügyi és vállalkozói kultúra játékos fejlesztése volt. A PÉNZ7 a Global Money Week része, ami azt jelenti, hogy világszerte összesen 170 országban tartanak pénzügyi tudatosságra nevelő tematikus hetet a világban. Az előző két évben a kiemelkedő számú részvétellel a világ legjobb programja közé került be Magyarország.
ÚKTV - Körkép extra (2019.03.08.)
Programokban gazdag PÉNZ7-et tartottak a Budapesti Gazdasági Szakképzési Centrum Berzeviczy Gergely Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Szakgimnáziumában, amelynek fináléja a Pénzre váltható tudás című projektnap volt március 5-én. A pénzügyi projektnap megrendezésének lehetőségét a Pénziránytű Alapítvány és a Diákhitel Központ közös pályázatán nyerte el az iskola. A PÉNZ7-ről, és a Pénzre váltható tudás projektnapról Koronkáné Járai Annamária, az iskola igazgatója beszélt a Körkép Extra című műsorban.
DOUL.hu - Tanultak is, szórakoztak is a készpénzkímélő roadshown (2019.03.08.)
A Készpénzkímélő Iskolák edukációs roadshow-ja március 7-én elérkezett a Lorántffy iskolába is. A diákokat hasznos információk és a The Biebers zenekar várta a délelőtt folyamán.
ATV - ATV Start: Egy hétig pénzügyi alapismeretekkel ismerkedhettek a diákok (2019.03.07.)
Február 25. és március 1. között 1232 iskolában több mint 200 ezer diákot összesen 14 ezer órában tanítottak pénzügyi ismeretekre a PÉNZ7-en. Az ATV Start műsorában Merényi Zsuzsanna, a Pénziránytű Alapítvány oktatási igazgatója, és Titi Katalin pedagógus beszélt a PÉNZ7 tapasztalatairól, és a pénzügyi alapismeretek iskolai keretek közötti oktatásának lehetőségeiről.
Lokál - Játékos teszt segít a megtakarításban (2019.03.07.)
Szórakoztató és egyben edukatív online gazdasági tesztet indított a DUE Médiahálózat a Pénzügyminisztérium és a Pénziránytű Alapítvány támogatásával azzal a céllal, hogy a játékban részvevők magabiztosabban mozogjanak a pénz világában, hatékonyan osszák be jövedelmüket, és megtakarítás esetén jól fektessenek be. A Nagy Diák Pénzügyes Teszt során többek közt olyan kérdésekre kell választ adni, hogy mit jelent a Boldog Bolygó Index, a CSOK, az inkasszó vagy a pénzügyi békéltető fórum.
TanTrend.hu - A módszertani kultúra fejlesztésére is kiváló a PÉNZ7 (2019.03.06.)
Február 25. és március 1. között került megrendezésre az ötödik jubileumát ünneplő PÉNZ7, azaz Pénzügyi és vállalkozói témahét. A rendhagyó tanórák megtartásához a pedagógusok számára számos segítség állt rendelkezésre, és nem utolsó sorban – szaktól függetlenül – módszertani ötleteket is meríthettek a Pénziránytű Alapítvány vezetésével kidolgozott óravázlatokból.
TanTrend.hu - Számoljunk a befektetésekkel! – avagy „Gazdagnak lenni jó!” (2019.03.05.)
Az idei PÉNZ7 „Okosan a befektetésekről” témájához kapcsolódóan a témahét tartalomfejlesztője, a Pénziránytű Alapítvány arra vállalkozott, hogy a középiskolai matematika tantárgyhoz befektetési témájú feladatokkal lepi meg a középiskolákat.
M1 - Ma reggel: PÉNZ7 rendezvénysorozat és kísérőprogramjai (2019.03.04.)
Február 25. és március 1. között a PÉNZ7 keretében 1200 iskolában 200 ezer diák vehetett részt rendhagyó tanórákon, amelyek megtartásában önkéntes szakemberek is segítettek, köztük például Varga Mihály pénzügyminiszter és több államtitkár, bankvezető is. De mit lehet 45 percben átadni, amelyet sokan egy életen át sem tanulnak meg? Merényi Zsuzsanna, a Pénziránytű Alapítvány oktatási igazgatója többek között erre a kérdésre is válaszol, valamint felhívja a figyelmet a témahét kísérőeseményeire, és az Alapítvány legújabb tananyagaira.
Retro Rádió (2019.03.04.)
Az apró csábítások, pénznyelők jelentősen megnövelhetik a családok kiadásait. Az impulzusvásárlásról, és ennek megelőzési lehetőségeiről beszélt Koltay Eszter, a Pénziránytű-BankVelem Program koordinátora a Retro Rádióban.
DOUL.hu - Készpénz nélkül járni az iskolába (2019.03.03.)
A Dunaújvárosi Szakképzési Centrum Lorántffy Zsuzsanna Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma egyike a Készpénzkímélő Iskolák pilot program keretében kiválasztott 15 magyar iskolának. A kezdeményezés fő célja az iskolai élethez kapcsolódó pénzáramlások terén az elektronikus fizetési módok bevezetése, az érintettek (diákok, szülők, tanárok) ösztönzése ezek használatára, illetve a gyakorlati példákon keresztül a diákok pénzügyi tudatosságának elmélyítése.
Kossuth Rádió - A nap kérdése (2019.03.02.)
Már-már közhelynek számít az a tény, hogy a magyarok nem tudnak bánni a pénzükkel, nem tudatosan kezelik a pénzügyeiket. Mintha az elmúlt időszakban ebben a kérdésben is már történt volna előrelépés, de még hosszú az út, amit az is mutat például, hogy a lakosságnál lévő készpénz állomány a 6000 milliárd forinthoz közelít. Pénz tehát egyre több van a magyaroknál, de vajon tudják-e, hogy mit kezdjenek vele. Ezt a gondoskodást, gondolkodást hivatott elősegíteni az idén ötödik alkalommal megrendezett PÉNZ7 programsorozat, amelynek keretében idén a fiatalokat a befektetések világával ismertetik meg a szakemberek. Mikor kell egyáltalán elkezdeni a pénzügyi tudatosságra nevelést, és véget ér-e ez a munka valaha? Ezekre a kérdésekre Sz. Pap Judit, a Magyar Nemzeti Bank vezető kommunikációs szakértője, és Merényi Zsuzsanna, a Pénziránytű Alapítvány oktatási igazgatója igyekszik választ adni a Kossuth Rádióban.
Magyar Nemzet - Okostelefont érhetnek a pénzügyi ismeretek (2019.03.01.)
A pénzügyi tudatosság áll a ma induló, szórakoztató és informatív, diákoknak szóló háromfordulós vetélkedő középpontjában, amelynek legjobbjai okostelefont nyerhetnek – nyilatkozta az MTI-nek Gion Gábor, a Pénzügyminisztérium pénzügyekért felelős államtitkára. A március 1-jén induló teszt célja a fiatalok pénzügyi tudatosságának fejlesztése, az alapfogalmak megértetése és a felelős gondolkodás kialakítása – tette hozzá az államtitkár.
Borsod Online - Pénz7 – PM: okostelefont érhetnek a pénzügyi ismeretek (2019.03.01.)
A pénzügyi tudatosság áll a ma induló, szórakoztató és informatív, diákoknak szóló háromfordulós vetélkedő középpontjában, amelynek legjobbjai okostelefont nyerhetnek – nyilatkozta az MTI-nek Gion Gábor, a Pénzügyminisztérium pénzügyekért felelős államtitkára. A március 1-jén induló teszt célja a fiatalok pénzügyi tudatosságának fejlesztése, az alapfogalmak megértetése és a felelős gondolkodás kialakítása – tette hozzá az államtitkár.
M1 - Ma reggel: A fiatalok pénzügyi tudatosságra nevelése az ötéves PÉNZ7 rendezvénysorozat célja (2019.02.27.)
A pénzügyekhez köthető elméleti tudásban jól szerepelnek a magyarok, viszont a gyakorlatba már nehezebben ültetik át a tudásukat - mondta Szolnokiné Pap Judit, a Magyar Nemzeti Bank vezető kommunikációs szakértője szerda reggel az M1 aktuális csatorna és a Kossuth Rádió közös műsorában. A szakértőt az ötödik Pénz7 rendezvénysorozatról kérdezték, amely Európában és világszinten is Magyarországon indult el az idén elsőként. A rendezvénysorozat a fiatalok pénzügyi és vállalkozói tudatosságának fejlesztését célozza. Szolnokiné Pap Judit elmondta, a kezdeményezés azért fontos, mert a gyerekkorban történő pénzügyi oktatás valódi szemléletváltást eredményezhet. Rámutatott, erre Magyarországon azért is van szükség, mert eltér egymástól az elméleti és a gyakorlati tudás: miközben minden háztartás egyetért, hogy érdemes családi költségvetést készíteni, csak minden ötödik csinál. Elméletben mindenki egyetért: szükség van megtakarításra, de a családok kisebb részének van félretett pénze - fűzte hozzá.
TREND FM (2019.02.27.)
Változott-e az utóbbi évtizedben hazánkban a pénzügyi kultúra? Európai összevetésben hol tartunk ezen a téren? Ki, mit tesz az ezzel kapcsolatos edukációért? Milyen eszközök állnak rendelkezésre az oktatáson túl a pénzügyi kultúra fejlesztésére? Az ötödik jubileumát ünneplő PÉNZ7 mellett ezekkel a kérdésekkel foglalkoztak a Trend Fm A Nap Vendége műsorában. A kérdésekre Merényi Zsuzsanna, oktatási igazgató válaszolt.
Világgazdaság - Újabb csúcsot dönthet az ötödik éve futó iskolai program (2019.02.26.)
A pénzügyi tudatosság erősítése és az ismeretek bővítése hozzájárul a versenyképesség növeléséhez, hiszen az átgondolt döntések révén a lakosság és a vállalkozások is elkerülhetik a pénzügyi csapdahelyzeteket, ez pedig Magyarország stabilitását erősíti - mondta Windisch László, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke az ötödik alkalommal megrendezett Pénz7 tematikus iskolai témahét megnyitóján. A program erejét igazán az mutatja meg, hogy a gyermekes családokban több százezren fognak esténként, a vacsora mellett a pénzügyekről beszélgetni. Hegedűs Éva, a Magyar Bankszövetség elnökségi tagja, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója hozzátette: a tudatosabb ügyfelek költségtakarékosabb megoldásokat, újszerű addicionális szolgáltatásokat, jobb kiszolgálást várnak el, így a banki szolgáltatások fejlődését is ösztönzik. "A pénzügyi tudatosság fejlesztése rövid távon biztosan nem segíti a bankok profitmaximalizálását, elismerés illeti tehát a pénzügyi intézményeket, hogy ilyen hosszú távon gondolkodnak" - mondta Gion Gábor, a Pénzügyminisztérium államtitkára arra emlékeztetve, hogy öt évvel ezelőtt a Bankszövetség kezdeményezte a Pénz7 életre hívását, amely már Európa legnagyobb pénzügyi témahetévé nőtte ki magát. Úgy véli, a pénzügyi-vállalkozói alapismereteknek az alaptanterv részévé kell válniuk. Amíg ez megvalósul, a mostani témahét bizonyosan újabb csúcsot dönt, hiszen - miként arról Maruzsa Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának helyettes államtitkára beszámolt - a héten 1200 iskolában több mint 200 ezer tanuló 14 ezer tanóra keretében ismerkedik majd a pénzügyi fogalmakkal. György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára hozzátette, hogy 30 ezer diák vállalkozói programokon vesz részt. A tanárok munkáját 700 önkéntes pénzügyi, gazdasági szakember segíti.
Hír TV - Pénz7 programsorozat (2019.02.26.)
A megtakarítások különböző formáiról, befektetési lehetőségekről és a kockázatok mérlegelésének fontosságáról beszélt Varga Mihály egy budapesti általános iskolában a pénzügyi tudatosság hete program részeként. A már ötödik éve sikeresen zajló Pénz7 program célja, hogy már fiatal korban megalapozzák a pénzügyi és gazdasági tudatosságot, minél több gyerekhez jussanak el az információk, és a mostani diákok később sem vesszenek el a pénzügyi útvesztőkbe. A programhoz a nyíregyházi Zrínyi Ilona Gimnázium is csatlakozott, immár ötödik alkalommal. pénzügyi-vállalkozói tematikájú szakórák mellett egyéb rendezvényeket is tartanak.
M1 - Híradó: PÉNZ7 Megnyitó (2019.02.25.)
A Magyar Nemzeti Bankban tartott nyitóeseménnyel kezdődött el az ötödik PÉNZ7, és ezzel világszinten is Magyarországon indult el idén elsőként a fiatalok pénzügyi és vállalkozói tudatosságának fejlesztését célzó nemzetközi rendezvénysorozat.
Növekedes.hu - Többszázezer gyerek tanulja ezen a héten a pénzügyeket Magyarországon (2019.02.25.)
A Magyar Nemzeti Bankban tartott nyitóeseménnyel kezdődött el az ötödik PÉNZ7, és ezzel világszinten is Magyarországon indult el idén elsőként a fiatalok pénzügyi és vállalkozói tudatosságának fejlesztését célzó nemzetközi rendezvénysorozat.
Kossuth Rádió - Indul a PÉNZ7 (2019.02.25.)
Origo.hu - Ötéves jubileumát ünnepli a PÉNZ7 (2019.02.25.)
A Magyar Nemzeti Bankban tartott ünnepélyes nyitóeseménnyel kezdődött el az ötödik PÉNZ7, és ezzel Európában és világszinten is Magyarországon indult el idén elsőként a fiatalok pénzügyi és vállalkozói tudatosságának fejlesztését célzó nemzetközi rendezvénysorozat. A pénzügyi és vállalkozói témahét középpontjában ez évben az „Okosan a befektetésekről", valamint a „Problémafelismerés és üzleti ötlet" témák állnak.
Blikk.hu - Ötéves jubileumát ünnepli a PÉNZ7 – Ismét kiugró iskolai részvétel várható (2019.02.25.)
A Magyar Nemzeti Bankban tartott ünnepélyes nyitóeseménnyel kezdődött el az ötödik PÉNZ7, és ezzel Európában és világszinten is Magyarországon indult el idén elsőként a fiatalok pénzügyi és vállalkozói tudatosságának fejlesztését célzó nemzetközi rendezvénysorozat.
Világgazdaság - Kamatozó ismeretek a befektetésekről (2019.02.25.)
Hogyan gyarapíthatjuk okosan a pénzünket? Mit jelent a mindennapokban a kamat, a befektetés? A tapasztalatok szerint a középiskolás korosztálynak ezek a kérdések ma még meglehetősen távolinak és bonyolultnak látszanak. A Magyar Nemzeti Bank által - a Magyar Bankszövetséggel és a Diákhitel Központtal együttműködésben - 2008-ban alapított Pénziránytű Alapítvány arra vállalkozott, hogy segít megoldani ezeket az első látásra megfejthetetlennek tűnő rejtvényeket. Közel hozza a 9-12. évfolyamokba járó diákokhoz a hétköznapi gazdálkodás és pénzkezelés legalapvetőbb fogalmait, szempontjait. Ezt a célt szolgálja az alapítvány legújabb kiadványa is, amely Számoljunk a befektetéssel címmel kerül a diákok elé. A munkafüzet megjelenésének kiváló apropót ad a ma kezdődő Pénz7 rendezvénysorozat, amely ebben az évben az Okosan a befektetésekről címet viseli. A Pénziránytű Alapítvány 2015 óta szervezi ezt a programot, ekkor csatlakozott először a csaknem harminc országot átfogó Európai Pénzhét kezdeményezéshez, amelynek egyik fő célja az általános és középiskolások pénzügyi ismereteinek megalapozása. A hazai Pénz7 idei rendezvényeire közel 1200 iskola jelentkezett, a programsorozatban nagyjából 200 ezer diák vesz részt. A pénzügyi téma mellett - különböző izgalmas próbák segítségével - vállalkozói ismereteket is elsajátíthatnak a tanulók. A hét feladatainak megoldása alapvetően az osztályfőnöki és más (például matematika-) órákon zajlik, amelyeken önkéntes pénzügyi szakemberek és vállalkozók is részt vehetnek majd. A tanórákat idén is olyan játékos programok kísérik, mint a Részvényfutam, a BankVelem, a PénzOkos Kupa tudásverseny, valamint a MeseTÁRca videókészítő pályázat. A Pénz7-en is megjelenő képzés egyik fontos célja, hogy felkészítse a diákokat a 2021-ben esedékes OECD-mérésre, amelynek keretében először készül átfogó kép a magyar diákok pénzügyi ismereteiről, tájékozottságáról. A Pénziránytű Alapítvány a Pénz7 rendezvénysorozat mellett a diákság számára számos más pénzügyi tudatosságot fejlesztő programot is kidolgozott, megvalósított már. A fiatalok ismereteinek gyarapítását, készségeinek fejlesztését szolgálja az alapítvány gondozásában az elmúlt években megjelent számos tankönyv, munkafüzet és egyéb kiadvány. A Számoljunk a befektetéssel munkafüzet is röviden, könnyen értelmezhetően, gyakorlatias példákkal mutatja be a pénzügyi befektetések alapismereteit a középiskolásoknak. A fogyasztható mennyiségű elméleti tananyag mellett a hétköznapokba illeszkedő feladatsorokat tartalmaz, amelyek megoldásán keresztül a diákok segítséget kapnak a matematikában tanult számolási technikák gyakorlati alkalmazására. A feladatok életszerű példákkal mutatják be a valós pénzügyi és reálbefektetési lehetőségeket. A különböző témakörök révén a tanulók igen sokféle pénzügyi és befektetési helyzetbe kapnak betekintést: ismereteket szerezhetnek a különböző kamatozási formákról, valuta- és devizaalapú befektetésekről, értékpapírokról, kötvénybefektetésekről vagy épp az ingatlanbefektetés alapjairól. A kiadvány elméleti bevezetője egyebek között ismerteti a pénz időértékét és a különböző befektetéseket érintő adókat. A szerzők figyeltek arra, hogy a feldolgozott témákat ne csak megtanulják a diákok, de ténylegesen megértsék, és tudásukat kamatoztatni is tudják a hétköznapokban. Számos összefoglaló jellegű szöveges feladat található az anyagrészek végén, ezek megoldásához a diákoknak már az újonnan megszerzett tudásukra kell támaszkodniuk. A feladatok között olyanok is vannak, amelyek okoseszközök használatára ösztönzik a fiatalokat. Ezáltal a példák megoldása sokkal érdekesebbé és szórakoztatóbbá válik. Például QR-kódok és egyéb linkek beolvasásával, megnyitásával lehet tájékozódni a többi között az aktuális valutaárfolyamokról vagy az állampapírokról. A munkafüzet számos, a való életben is használt ábrát, függvényt és grafikont bemutat, segítve az egyes témakörök gyakorlati tudnivalóinak elsajátítását. A kiadványhoz szakmai segítséget nyújtott a Budapesti Értéktőzsde is, a munkatársai által összeállított hasznos feladatok még inkább próbára teszik a diákok képességeit és tudását.
Magyar Nemzet - Egyre több iskolás használ bankkártyát (2019.02.19.)
A fizetéssel járó adminisztráció csökkentése, a fizetési folyamatok felgyorsítása és a pénzügyi szemléletformálás a célja a 2018-ban indult Készpénzkímélő iskolák programnak. A Mastercard Europe kezdeményezésére, a Pénzügyminisztérium, a Magyar Nemzeti Bank, a Pénziránytű Alapítvány, valamint a Deloitte szakmai támogatásával megvalósuló mintaprojekthez eddig 14 iskola csatlakozott, amelyekbe 19 banki fizetési terminált telepítettek, és már több ezer diák és szülő döntött az elektronikus fizetések mellett. A Készpénzkímélő iskolák program részeként online felületek kialakításával, alkalmazásával és POS-terminálok telepítésével elektronikusan lehet intézni például az étkezések vagy kollégiumi díjak befizetését, a tankönyvfizetést vagy az iskolai büfés vásárlásokat. A mintaprojekt felmérése szerint a középiskolás diákok 47 százalékának már van bankszámlája és bankkártyája, de még mindig sokan csak a készpénz felvételére használják a plasztikot. Februárban edukációs kampánnyal és az országos PÉNZ7 program idején induló roadshow-val folytatódik a Készpénzkímélő iskolák mintaprojekt.
TREND FM (2019.02.18.)
Merényi Zsuzsanna, a Pénziránytű Alapítvány oktatási igazgatója a fiatalok pénzügyi tudatosságáról beszélt a TREND FM Monitor című műsorában. Bemutatta a családi körben, illetve az oktatási rendszer keretein belül rejlő edukációs lehetőségeket.
Blikk.hu - Ki szeretne befektetési guru lenni? (2019.02.07.)
Magyarország 2015-ben csatlakozott először az Európa-szerte közel 30 országban egy időben zajló European Money Week kezdeményezéshez. A program célja, hogy már fiatalkortól segítse a pénzügyek iránt érdeklődő diákokat ismereteik bővítésében, és felhívja a figyelmüket a mindennapi pénzügyi tudatosságra. A rendhagyó tanórákat február 25. és március 1. között rendezik meg a PÉNZ7 programhoz csatlakozó iskolákban. Az immáron ötödik alkalommal sorra kerülő rendhagyó témahéthez egészen a program kezdetéig csatlakozhatnak az intézmények a www.penz7.hu oldalon. A szervezők minden évben modern és interaktív tananyagokat biztosítanak a jelentkező intézmények számára. A PÉNZ7- re jelentkező első 500 iskola az MNB támogatásának köszönhetően ezeket nyomtatott formában is kézhez kapja. A Pénziránytű Alapítvány gondozásában 4 korosztály számára készültek el a pénzügyi tananyagok - az általános iskolák 3-4., 5-6., 7-8. osztályos diákjainak, valamint a középiskola 9-12. évfolyamán tanulóknak is úgy, hogy a fejlesztés során figyelembe vették az életkori sajátosságokat. A tanév rendjébe illesztett témahetet a 2018/2019-es tanévben az Emberi Erőforrások Minisztériuma projektgazdaként, az Innovációs és Technológiai Minisztérium, a Pénzügyminisztérium, a Magyar Bankszövetség, a Pénziránytű Alapítvány, valamint a Junior Achievement Magyarország Alapítvány a program együttműködő szakmai partnereként támogatja. A nyitórendezvényt február 25-én a Magyar Nemzeti Bank épületében tartják.
moderniskola - Ötödik jubileumát ünnepli a PÉNZ7 (2019.02.04.)
Idén is modern és interaktív tananyagokkal várja az érdeklődő általános -, és középiskolákat a pénzügyi és vállalkozói témahét. Az ötödik jubileumát ünneplő PÉNZ7 február 25. és március 1. között kerül megrendezésre, amelyre az iskoláknak egészen a témahét kezdetéig, február 24. éjfélig van lehetőségük regisztrálni. Idén a pénzügyi témájú rendhagyó tanórák középpontjába a befektetések kerülnek, a vállalkozói témakör tanórái pedig a „Problémafelismerés és üzleti ötlet” kérdéskörét dolgozzák fel. Az idei tanév újdonsága a Pénziránytű Alapítvány által fejlesztett „Számoljunk a befektetésekkel!” középiskolai matematika példatár, amely a gazdasági-pénzügyi ismeretek iskolai matematika oktatásban való megjelenésének hiánypótló lehetőségét kínálja fel.
TanTrend.hu - Ünnepelje velünk a PÉNZ7 ötödik születésnapját! (2019.02.01.)
Az ötödik jubileumát ünneplő PÉNZ7 február 25. és március 1. között kerül megrendezésre, amelyre az iskoláknak egészen a témahét kezdetéig, február 24. éjfélig van lehetőségük regisztrálni a www.penz7.hu oldalon.
M1 - Ma reggel: Készpénzmentes fizetési lehetőség az iskolákban (2019.01.30.)
A Mastercard kezdeményezésére, a Pénzügyminisztérium, a Pénziránytű Alapítvány szakmai együttműködésével, valamint a Deloitte támogatásával tizenöt oktatási intézmény bevonásával készpénzkímélő iskolaprojekt indult a 2018/2019-es tanévben – közölte Merényi Zsuzsanna, a Pénziránytű Alapítvány oktatási igazgatója. A projekt célja, hogy az iskolák pénzügyi folyamataiban korszerű, és gyakorlati példaként szolgáló, készpénzmentes megoldások is megjelenjenek. A projektben részt vevő iskolák büféiben bankkártyaterminálokat helyeztek el, és most tavasszal roadshow, valamint pályázat támogatja a pénzügyi ismeretterjesztést.
Magyar Idők - Tizenöt iskolában indult készpénzkímélő program (2019.01.30.)
A Pénziránytű iskolahálózat tizenöt intézményének bevonásával készpénzkímélő iskolaprojekt indult a 2018/2019-es tanévben – közölte Merényi Zsuzsanna, a Pénziránytű Alapítvány oktatási igazgatója. Kiemelte, hogy 13 intézményben már 19 POS terminál került telepítésre; legtöbbet az iskolai büfékben szereltek fel. A projekt célja az iskolák pénzügyi gyakorlatának korszerűsítése, a diákok pénzügyi szemléletformálása.
Retro Rádió (2019.01.28.)
Koltay Eszter, a Pénziránytű-BankVelem Program koordinátora a lakosság, valamint a gyerekek pénzügyi tudatosságáról beszélt a Retro Rádióban. Kitért a Pénziránytű Alapítvány 2018-as OECD módszertanon alapuló kutatásának, valamint a diákoknak szóló pénzügyi személyiségtesztjének főbb eredményeire.
KARC FM - Spájz (2019.01.08.)
Az új évet talán sokan nagy tervekkel kezdték, és vannak olyanok is, akik egy kicsit tudatosabban szeretnék kezelni pénzügyeiket. A Karc FM többek között a Pénziránytű Alapítvány képviseletében Sz. Pap Judit, vezető kommunikációs szakértő segítségével próbált tanácsot adni ebben a kérdésben. Az interjú során Sz. Pap Judit ismertette az Alapítvány legfrissebb, OECD módszertanon alapuló kutatásának főbb eredményeit, valamint kitért a Magyaroroszágon ötödik éve megrendezésre kerülő Pénzügyi és vállalkozói témahétre, a PÉNZ7 programra is.