A 2024/25-ös tanév a Pénziránytű Alapítványnál

2025. július 10.
...

A Pénziránytű Alapítvány idén is számos hagyományos, valamint új programot kínált a pénzügyi nevelés iránt elkötelezett iskolák, tanárok és diákjaik számára. Örömmel számolunk be a több mint 720 tagiskolánkkal közösen elért, kiemelkedő eredményeinkről. Ezúton is szeretnénk megköszönni az eredményes munkát, amellyel a diákok pénzügyi tudatosságát együtt fejleszthettük ebben a tanévben is.

Számos formában nyújtottunk szakmai támogatást az iskoláknak, tanároknak:
• Képzéseink minden eddiginél nagyobb népszerűségnek örvendtek: ebben a tanévben közel 450 pedagógus vett részt képzéseinken.
• Az idei tanévben is nagy sikerrel folytatódott a Pénziránytű Online Digitális Akadémia képzésünk. A 20 órás pénzügyi és digitális módszertani online képzés pénzügyi modulja – a 2025-ös PÉNZ7 témájához igazodva – a befektetések fő szempontjait járta körül.
• Az Állampolgárok pénzügyei című, általános- és középiskolai tanároknak is szóló 15 órás tanártovábbképzési programunk a közismereti tantárgyakban megjelenő pénzügyi ismeretek élményalapú tanításához nyújtott szakmai és módszertani segítséget a köznevelésben és a szakképzésben oktatók számára egyaránt.
• A szakképzésben dolgozó osztályfőnökök és oktatók munkáját támogatta a Középiskolások pénzügyei című 10 órás, IKK akkreditált blended képzésünk, amely segített utat mutatni abban, hogy a szakképzésben tanuló diákok hogyan használhatják tudatosan ösztöndíjukat, keresetüket.
• A következő tanévtől megújul a köznevelés tanártovábbképzési rendszere. Az Oktatási Hivatal nyilvántartásba vette három szakmai és módszertani képzésünket, melyek a közismereti tantárgyakban (pl. matematika, állampolgári ismeretek, földrajz) megjelenő pénzügyi ismeretek élményalapú tanításához nyújtanak hatékony szakmai és módszertani segítséget.
• A 8. és 12. évfolyamon oktatott Állampolgári ismeretek tantárgy pénzügyi témaköreinek tanításához, tanulásához, illetve 12. évfolyamon akár a választható érettségi tantárgyra való felkészüléshez készített Állampolgárok pénzügyei című tematikus munkafüzeteket az iskolakezdésre minden magyarországi érintett általános- és középiskola tanulói számára ingyenesen eljuttattuk. A XXI. század oktatástechnológiai kihívásainak megfelelően a tanév elejétől már modern e-learning tananyag is támogatja a honlapunkon digitálisan is elérhető munkafüzetek hatékony tanórai feldolgozását.
• Az Iránytű a pénzügyekhez és a Küldetések a pénz világában című tankönyveink letölthető pdf változatát idén is frissítettük. Az áprilisi tankönyvrendelési időszakban rekordszámú megrendelés érkezett ingyenes akkreditált tankönyveinkre, melyek honlapunkról is elérhetők a kapcsolódó tanári kézikönyvekkel együtt.
• Rekordszámú iskola, pedagógus és diák vett részt a 11. PÉNZ7-en. A pénzügyi és vállalkozói témahét pénzügyi tananyagcsomagjának részeként elkészítettük az „Okosan a befektetésekről” tananyagokat, a középiskolásoknak szóló izgalmas, a mesterséges intelligencia értő használatára építő projektet, a tanári felkészülést segítő e-learning háttéranyagot, valamint felkészítő webináriumokat is szerveztünk.
• Novemberben és februárban is sikeres online workshopot tartottunk, ahol szakmai és módszertani előadások, beszélgetések és jó gyakorlatokat bemutató foglalkozások segítették a résztvevő tanárokat ismereteik szélesítésében.
• Iskolahálózatunk tagjai ingyenesen rendelhették meg jelen tanév során is a 7-8. osztályosoknak és a középiskolás korosztálynak készült Értem a pénzem, a Suska és Zsozsó a Hőssuliban című, 5-8 éveseknek szóló, illetve az alsó tagozatosok számára ajánlott Erdei Lakoma című társasjátékainkat.
• A tanév során folyamatosan bővítettük a 3 korosztály (5-6., 7-8. évfolyamok és középiskolások) számára készített Emeld a tétet! online játékunkat. A megújult tartalomnak köszönhetően már korosztályonként 4-5 változatos témakör áll rendelkezésre, így a játék a pénzügyi jellegű tanórák és foglalkozások mellett az állampolgári ismeretek tantárgy keretében is jól használható.
• A 2021-ben útjára indított Pénziránytű Bázisiskola programunk keretében ebben a tanévben is több száz diákfoglalkozáson bővítették pénzügyi ismereteiket az érdeklődő 7-12. évfolyamos diákok. A 2024/25-ös tanévtől három iskola csatlakozott programunkhoz, így az ország még több pontján váltak elérhetővé a pénzügyi nevelést segítő foglalkozások: szeptembertől összesen 10 intézmény Pénzügyi Tudás Otthona termeiben nyílt lehetősége a fiataloknak arra, hogy a mindennapokban is hasznosítható pénzügyi ismeretekre tegyenek szert. A program diákfoglalkozásait kihelyezett matematika, földrajz vagy állampolgári ismeretek tanóraként is jó szívvel ajánljuk.

Több pályázati és versenylehetőséget is kínáltunk a tanévben:
• A Kiemelt Pénziránytű Iskola aktivitási versenyünk idén összekapcsolódott a Pénziránytű Tanári Díjjal. A 2024/2025-es tanév során a Pénziránytű Alapítvány legalább 4 programján részt vevő, legaktívabb iskolák nyerhették el a megtisztelő Kiemelt Pénziránytű Iskola címet a következő tanévre. A nyertes iskolák tehettek javaslatot, hogy kik azok az intézményükben oktató, a pénzügyi nevelésben kiemelkedő szerepet játszó pedagógusok, akik a Pénziránytű Tanári Díjat és a vele járó, intézményenkénti 400.000 Ft támogatást elnyerhették.
• Idén első alkalommal hirdettük meg a Jó gyakorlatok a pénzügyi témakörök tanításában pályázatunkat. A kihívás célja azon korszerű módszerek, jó gyakorlatok megtalálása volt, amelyek a pénzügyi tudatosság fejlesztésében hatékonyan alkalmazhatók az 1-12. évfolyamos korosztályok iskolai foglalkoztatásában. A meghirdetett két kategóriában összesen 10 innovatív pedagógust díjaztunk. Az Arany minősítést szerzett pályamunkák készítői a PÉNZ7 nyitóeseményén megrendezésre kerülő díjátadón vehették át oklevelüket.
• Iskolahálózati intézményeink számára hirdettük meg alkotópályázatunkat. A pályázatokat plakát műfajban „Takarékosság, ahogyan én látom” címmel vártuk három korosztályban. Felhívásunkra idén is rekordszámú, több mint 1300 remek pályamű érkezett, melyek közül neves szakmai zsűri közreműködésével választottuk ki a nyertes alkotásokat.
• Korábbi versenyeink hagyományaira építve hirdettük meg a PénzKód országos pénzügyi vetélkedőnket, melyre két korosztályban összesen közel 360 iskola több mint 2270 csapata regisztrált.
• A Budapesti Értéktőzsdével közösen újra megrendeztük a népszerű BÉT Részvényfutam online tőzsdejátékot. A négyhetes versenyen - a tavalyi rekordszámokat is meghaladva - 195 oktatási intézményből 1854 tanuló vett részt. A megmérettetéshez számos tanár és szülő is csatlakozott, így összesen 2387 résztvevő regisztrált.
• Ebben a tanévben ismét megrendeztük a MoneySim pénzügyi szimulációs játékunkra épülő MoneySim ViaDal pénzügyi tehetségkutatót. Az életben előforduló, valós pénzügyi döntésekre felkészítő szimulációs versenybe összesen 6000 középiskolás kapcsolódott be, másfélszer annyian, mint az előző tanévben.
• Versenyeink, kalandjátékaink repertoárját idén is színesítették a Medve Matek csapatával közösen szervezett, kiemelkedő népszerűségű versenyeink és játékaink. Novemberben a Logirintus online pénzügyi kalandpályáin közel 22.000 általános - és középiskolás diák tette próbára logikai és pénzügyi ismereteit. A PénzFutam szabadtéri pénzügyi játék pedig márciusban 23.000 diáknak mozgatta meg egyszerre a testét és a szellemét.

A fiatalok pénzügyi tudatosságának fejlesztése közös felelősségünk és hosszú távú befektetés a jövőbe. A Pénziránytű Alapítvány rendkívüli elhivatottsággal dolgozik azon, hogy a tudatos és felelős pénzügyi szemlélet minden fiatal számára elérhetővé váljon.