Rossz pénzügyi döntéseink következményeitől nem védenek meg a halloweeni jelmezek – vagy mégis?

2024. október 31.
...

Halloween ünnepén vajon mi célt szolgálnak az ijesztő jelmezek? A régi kelta hitvilág szerint október 31-én elmosódik az evilág és a túlvilág közötti határvonal és a túlvilágról visszatérő szellemeket így próbáljuk távol tartani. Október 31-éhez azonban egy másik jeles nap is kapcsolódik. Ekkor ünnepeljük a Takarékossági Világnapot is és a két ünnep szellemiségének összekötésével segíthetünk gyermekeinknek, hogy felnőttkorukban ne elbújjanak a pénzügyi felelősség elől, hanem kézben tartsák döntéseiket. Íme 5 tipp, hogyan tanítsuk meg a takarékos gazdálkodásra a fiatalokat akár Mindenszentek előestéjén.

#1 Ne csak a spóroláson járjon az eszünk

Ha megtakarításról van szó, mindenkinek először a kiadások csökkentése jut eszébe. Valóban, pénzügyi egyenlegünk pozitívabbá tételének ez a legegyszerűbbnek tűnő módja. Ki ne találkozott volna azzal a problémával - ha mást nem, közeli ismerősei körében - , hogy megvásárolnak egy korábban már megvett tárgyat, csak azért, mert a legutóbbi pakolásnál elnyelte a padlás. Ahhoz, hogy okosan költsünk, ismernünk kell igényeinket, szükségleteinket, a már meglévő dolgainkat és természetesen nagyon jó, ha rendszeresen készítünk költségvetést, ami segíthet esetleges pénznyelőink feltérképezésében. Gyermekeink a zsebpénzük beosztásával kezdhetik el gyakorolni az okos pénzgazdálkodást. Nagyon jó, ha rendszeresen beszélgetünk velük erről. A PISA legutóbbi pénzügyi műveltség mérése is kimutatta, hogy sokkal jobban teljesítenek azok a gyerekek a pénzügyi képességeiket mérő teszten, akikkel beszélgetnek otthon szüleikkel arról, mire érdemes költeni, hogyan lehet okosan megtakarítani. A beszélgetés mellett azonban a legjobb tanítómester mégiscsak a megfelelő szülői minta. Ha odafigyelünk a költéseinkre, ha a gyermek azt látja, hogy nem minden esetben vásároljuk meg, amit hirtelen megkívánunk, tudunk nemet mondani magunknak és természetesen nekik is, ha még arra is fordítunk energiát, hogy vásárlási döntéseinkben a fenntarthatósági szempontokat is figyelembe vegyük, a gyermek ezeket a magatartásformákat észrevétlenül beépíti. Ugyanakkor érdemes azon is elgondolkodni, hogy tartalékainkat nem csak a felesleges kiadások mellőzésével, hanem bevételeink növelésével, vagy a már meglévő megtakarításunk okos befektetésével is növelhetjük. Ne felejtsük el azt sem, hogy a spórolás egy módja, ha kiadás helyett egy kis befektetett munkával magunk készítjük el a halloweeni dekorációt: a közös tökfaragás az egyik legjobb móka, sőt saját kezűleg igazán ijesztő mécsesek is könnyen készíthetőek néhány kisméretű befőttesüveg és szalvétatechnika segítségével.

#2 Rendszeresen, hó elején, célzottan

A megtakarításokkal kapcsolatos leggyakoribb hiba, hogy maradék elven gondolkodunk. Az már egy pozitív előrelépés, ha tisztában vagyunk azzal, van-e és mekkora összegű a megtakarításunk. Sokan azonban csak a hó végén megmaradt összeget teszik félre. Célravezetőbb megoldás, ha a bevételünk legalább 10 százalékát minden hónap elején félretesszük, lekötjük, befektetjük, s úgy gondolunk rá a havi kiadások megtervezésénél, mintha nem is lenne. Emellett sokkal könnyebb ellenállni a csábításoknak, ha konkrét célra teszünk félre. Gyermekeink is akkor lesznek igazán motiváltak a pénzgyűjtés terén, ha a szemük előtt lebeg a vágyott tárgy, amelyért képesek lemondani akár szokásos pénznyelő kiadásaikról, például a nasiról a suli büféjéből, vagy egy sokadik plüssállatról, kisautóról. A mértéktartást segíti az is, ha megmutatjuk nekik, hogy a Halloweenkor összegyűjtött cukorkákat nem csak nem egészséges még aznap este felfalni, hanem sokkal jobb beosztani. Így a következő napokban abból „gazdálkodhatnak”, ha megkívánnak egy kis édességet. A sulibüfé vagy a helyi kisbolt csábításának könnyebb lesz ellenállni, ezáltal több pénz maradhat a malacperselyükben, vagy bankszámlájukon.

#3 A mentális könyvelés segít, de ne felejtsük el, minden kiadott forint másra már nem lesz elkölthető

Remek megoldás lehet, ha a családi költségvetés kiadási oldalát előre megtervezzük, akár éves, de minimum havi szinten. Régebben a gondos háziasszonyok ez úgy oldották meg, hogy különböző célokra felcímkézett borítékokra osztották szét a család bevételét, és ügyeltek arra, hogy az adott időszakra meghatározott keretet ne lépjék túl. Ma is jó megoldás lehet a borítékos módszer, bár sok pénzügyi applikáció, vagy egy egyszerű excel tábla is segíthet tételes kiadásaink karbantartásában. Sőt, ahogy Dan Ariely és Jeff Kriesler A túlköltekezés pszichológiája című könyvében rámutatott, szinte mindannyian borítékok és appok nélkül is végezzük azt a fajta mentális könyvelést, mely kvázi alszámlákat nyit a fejünkben. A múlt héten már vásároltunk egy nagyon jó kis ruhát, így ezen a héten ruhára nem költünk többet, még akkor sem, ha egy nagyon jó ajánlattal találkozzunk. Szemrebbenés nélkül bevállaljuk azonban kedvenc éttermünkben a családi vacsorát, aminek az árából még két ruhát vehettünk volna. Az egy más, egyáltalán nem elhanyagolható kérdés, hogy vajon még egy ruhára és drága vacsorára épp szükségünk volt-e, de ne felejtsük el, hogy a pénz bármely borítékból is származik, mégis csak a mi zsebünket tette könnyebbé. Érdemes észben tartanunk és gyermekeink figyelmét is felhívni arra, hogy forintjaink mindig helyettesíthetőek. Sőt mutassuk meg nekik, hogy választásunk mindig van: mi lenne, ha azt a pénzt el sem költenénk, hanem megtakarítanánk.

#4 Szemléljük a magasból kiadásainkat, akár egy sas

Többször volt már szó azokról a bizonyos pénznyelőkről. Ezek olyan, általában kisösszegű tételek, melyek kiadása nem okoz nagy fejtörést, azonban a sok ilyen kis tétel erősen megterhelheti pénztárcánkat. Tudatos ember legyen a talpán, aki a reggeli rituális kávéját kedvenc kávézójában el tudja engedni. Nem is kell minden apró örömről lemondanunk, de érdemes átszámolni, nagyobb időtávban ezek az apróságok hogy állnak össze egy elszomorítóan nagy egésszé. Ehhez kicsit távolabbról, azaz nagyobb időtávban kell szemlélnünk kiadásainkat. A dolgunk nagyon egyszerű. Ugyan már, csak 1000 Ft a kedvenc zsírmentes lattém. Csak megengedhetem magamnak. Viszont üljünk fel a képzeletbeli sas hátára és számoljunk utána, mikor az egész évet átláthatjuk madártávlatból. Egy hónapban az egyszerűség kedvéért 20 munkanappal és évi 11 munkahónappal számolva, az a reggeli és ebéd utáni kávézás napi 2000 Ft, havonta 40 000, éves szinten már egy fájdalmasan nagy 440 000 Ft-os tételre duzzad. Ha így szemléljük ezt az apró, de mindennapi kiadást, már jóformán egy családi nyaralás is megoldható belőle. Fájdalmas felismerés lehet. Mindezt végigszámolhatjuk gyermekeinkkel is, biztosak lehetünk benne, hogy előbb-utóbb meglesz a jótékony hatása.

#5. Fájdalom vs élvezet

Ha már szóba került a fájdalom, a pénz költése is fájdalmas. A jelenséget először Drazen Prelec és George Loewenstein írta le még 1998-ban a Marketing Science magazin hasábjain. De akkor miért is tesszük ezt napi rendszerességgel? – Mert remek fájdalomcsillapítókkal látnak el minket a reklámok és saját agyunk is. A fájdalmas fizetést egyszerűen fájdalommentesre cseréljük. Ennek egyik legtöbbször említett példája a hitelkártyák használata. Kártyánk, mobilappunk csippanása, ahogy a kaszinóban a zsetonok elvesztése is sokkal kevésbé fájdalmas, mint ha készpénzzel fizetünk. Azt is tudjuk, hogy ha egy csodás nyaralás egy rossz élménnyel ér véget, hajlamosak vagyunk az egész nyaralásra kellemetlen szájízzel visszagondolni. Nem véletlen, hogy sokan a legjobb falatot hagyják a vacsora végére, hisz így lesz igazán felemelő a gasztronómiai élmény. A fizetés fájdalma pedig a legjobb bulit is elronthatja. Fizessünk ezért az élmény időpontjától távol. Hasonlóan működnek a manapság divatos BNPL (Buy Now Pay Later – Vásárolj most, fizess később) szolgáltatások. Ahogy a hitelkártya is, ezek is mentális fájdalomcsillapítók. Fontos azonban, hogy pénzügyeink terén is tisztában legyünk azzal, hogy a tüneti kezelés nem oldja meg a problémát. Hívjuk fel gyermekeink figyelmét a fájdalomcsillapító trükkökre és arra, hogy költenünk ugyan kell, de megfontoltan, szükségleteink szerint sokkal kevésbé fájdalmas.

Még több érdekes, takarékos tippet szeretne megismerni? Szeretné játékosan felkelteni gyermekei figyelmét a mindennapi pénzügyek és a megtakarítás fontosságára? A Takarékossági Világnap kapcsán október 31-én érdemes ellátogatni a Pénzmúzeum nyílt napjára, ahol a múzeum izgalmas feladványai és programjai mellett az egész család megismerheti például pénzügyi személyiségét is a Pénziránytű Alapítvány segítségével: https://fb.me/e/7gwujGMKY