
Kandrács Csaba, a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi szervezetek felügyeletéért és fogyasztóvédelemért felelős alelnöke tartott rendhagyó PÉNZ7 tanórát a Budenz József Általános Iskola és Gimnáziumban.
A jegybank szerepéről, a kiberbiztonsággal kapcsolatos legfontosabb ismeretekről és a mesterséges intelligencia pénzügyeinkre gyakorolt hatásáról hallgathattak meg hasznos tanulságokban bővelkedő előadást a diákok.
Megmondanád nekem, mi a mobilod pin-kódjának első számjegye? – kezdte egy provokatív kérdéssel a rendhagyó órát az alelnök. A diákok pedig megtanulhatták, hogy soha senkivel, még a jegybank alelnökével se osszák meg érzékeny saját és banki adataikat. A kiberbűnözők ugyanis már elsősorban nem a jól védett, biztonságos pénzügyi rendszereket felhasználva szeretnék megszerezni adatainkat, hanem a legújabb trendek arról szólnak, hogyan vesznek rá minket, hogy önként megadjuk nekik például jelszavainkat, kódjainkat.
Az online térben 10 percenként történik csalási kísérlet hazánkban. 2023-ban összesen 40 ezer visszaélési kísérlet történt, és szomorú hír, hogy a kiberbűnözők napi 72 millió Ft-ot sikeresen emeltek le az áldozatok számláiról. Ezért kell mindenkinek a lehető legtöbb óvintézkedést megtennie adatai biztonsága érdekében. Ez ugyan némi idő- és figyelemráfordítást igényel, de mindenképp megéri, ha pénzügyi biztonságunk a cél. Kandrács Csaba rámutatott, az erős, akár a legmodernebb eszközökkel is csak évszázadok, évezredek alatt feltörhető jelszavak, a jelszószéf használata, az erős ügyfélhitelesítés, a limitbeállítás, a megbízható, frissített, vírusellenőrző szoftverek használata, valamint a sürgető üzeneteknek, a túl kecsegtetőnek tűnő ajánlatoknak való ellenállás segíthet, hogy ne váljunk a kiberbűnözők áldozatává.
A bankkártya ma már szinte elavult fizetési eszköznek minősül, a legújabb fejlesztések, pl. a QR kóddal való fizetés használata esetén is figyelnünk kell tranzakciókat. A mesterséges intelligencia korában a hitelesség válik az egyik legnagyobb értékké. Kandrács Csaba egy valódinak tűnő deepfake videóval mutatott rá arra, hogy nem szabad elvesztenünk realitásérzékünket és a túl szép ajánlatokat nagy elővigyázatossággal kell kezelnünk.
A jegybank alelnöke kitért a zsaroló vírusoktól kezdve, a hamis befektetési lehetőségeken át a rosszindulatú banki, rendőrségi és csomagküldő üzenetekre is, sőt az online piactereken tapasztalható csalási kísérletekre is felhívta a diákok figyelmét. Fontos tanulsága az előadásnak, hogy ne szégyelljük, ha megtörtént a baj. Azonnal forduljunk számlavezető bankunkhoz, tiltsuk le bankkártyánkat, tegyünk a rendőrségen feljelentést, ha pedig a pénzügyi szolgáltatónkkal lenne problémánk, forduljunk a Magyar Nemzeti Bankhoz.
A tanóra végén Kandrács Csaba egy izgalmas kvízzel és ajándékokkal is meglepte a diákokat, akik nagy tapssal és lelkesedéssel fogadták, hogy az egyik leghitelesebb szakembertől kaphattak hasznos információkat.
A PÉNZ7 pénzügyi és vállalkozói témahéten ebben az évben rekordszámú részvételt regisztrálhattak a szervezők: több mint 1410 iskola 212 ezer diákkal csatlakozott a programhoz. Idén a befektetések, a kiberbiztonság és a tudatos vállalkozás állt a tematikus hét fókuszában. A 11 éve egyre népszerűbb témahét is bizonyítja, hogy a pénzügyi nevelés napjaink egyik kulcsfontosságú témája, amely egyre nagyobb figyelmet kap a családok, az iskolák körében, emellett társadalmi szinten is. A folyamatosan változó pénzügyi piacok és az egyre bonyolultabb pénzügyi termékek következtében a már iskoláskorban megkezdett pénzügyi nevelés elengedhetetlen a jövő generációinak sikeres életvezetéséhez.
A PÉNZ7 kísérőeseményei egész márciusban folytatódnak, még érdemes beszállni például a Budapesti Értéktőzsde és a Pénziránytű Alapítvány közös online tőzsdejátékába a Részvényfutamba, idén is izgalmas kvízek és versenyek várják a fiatalokat, akik a szép tavaszi időben a tanteremből is kiszabadulhatnak az ország több mint 270 pontján játszható PénzFutam kedvéért. A PÉNZ7 hasznos és játékos kísérőeseményeiről még most sem késő tájékozódni a www.penz7.hu oldalon.