4. A vállalkozások ruhája – azaz milyen vállalkozási formát válasszunk?

Barátaimnak rendszeresen készítek honlapot, sőt már nagyobb családunkban is rendeltek tőlem. De ha már piacra dolgozom, számlát is kell adnom. Ehhez viszont vállalkozást kell létrehoznom. Melyiket válasszam?

Bolhapiac Nyrt, Alma Bt., Első Magyar Borház Kft., Borostyán Zrt., Katica Kkt. és még végtelenül sorolhatnák a különböző a vállalatneveket, amelyek a vállalkozások formájára is utalnak.

A vállalkozások tevékenysége és a működésükhöz szükséges források nagysága alapján más és más társasági formát célszerű választani. Azok a vállalkozások, amelyek viszonylag tőkeigényes tevékenységet végeznek, általában több személy tőkéjét egyesítik, ezért a társas vállalkozási formát érdemes választaniuk. Ezzel szemben a saját munkán alapuló, kisebb tőkeigényű tevékenység esetében egyéni vállalkozási forma is elegendő. Természetesen mindig akadnak kivételek, hiszen egyes személyek is rendelkezhetnek nagy tőkével. Számukra az egyéni cég, egyszemélyes társaság (kft., rt.) forma is választható.

Foglaljuk össze az egyes formák legfontosabb jellemzőit, előnyeit, hátrányait. Elöljáróban néhány fontos fogalmat célszerű megismerni.

Korlátlan felelősség

Aki egy vállalkozásban korlátlan felelősséget vállal, az a személy nem csak a vállalkozásba bevitt vagyonával, hanem az attól független magánvagyonával is felel a társaság tartozásaiért. Például az a fűtésszerelő egyéni vállalkozó, aki hitelbe vette meg egy társasház fűtésrendszerének kialakításához szükséges anyagokat, szerelvényeket akkor is ki kell fizesse tartozását, ha a társasház az ő munkáját nem fizette ki. Ebben az esetben a fűtésszerelő kénytelen lesz eladni a saját autóját, esetleg egyéb vagyontárgyát, nevén lévő lakását stb. (Természetesen pert indíthat a társasház ellen, de ennek nincs köze az ő kötelezettségeihez, vállalkozásában vállalt korlátlan felelősségéhez.)

Korlátolt (korlátozott) felelősség

A korlátolt felelősség azt biztosítja, hogy teljes egészében szétváljon a társaságba bevitt, kockáztatott vagyon és a magánvagyon. Ugyanis ha fűtésszerelőnk például korlátolt felelősségű társaságot - kft-t- hozott volna lére, akkor a társaság vagyona erejéig vállal csak felelősséget, de a magánvagyona, saját autója, lakása megmarad. (Természetesen a társaság számára pótbefizetésre kerülhet sor, de a magánvagyon teljesen elkülönül a társaság vagyonától.)

Egyetemleges felelősség

Az egyetemleges felelősség legalább két személy esetében értelmezhető. Vállalásukkal azt fejezik ki, hogy mindketten, egymástól függetlenül, de egyszerre vállalnak felelősséget valamiért. E vállalás a társasági jogban a korlátlan felelősséghez kapcsolódik. Képzeljük el, hogy két fűtésszerelő egy általuk létrehozott közkereseti társaságban dolgozik, és hitelbe vették meg egy társasház fűtésrendszerének kialakításához szükséges anyagokat, szerelvényeket. A munka elvégzése után a társasház nem fizette ki őket. Ezek után mindegy, hogy ki hozta a kockázattal járó döntést, ki végezte a munkát. Az a fűtésszerelő lesz kénytelen eladni a saját autóját, esetleg egyéb vagyontárgyát, nevén lévő lakását stb., akinek egyáltalán van. Tehát bármelyikükön behajtható a követelés. Vétlenül is járhat nagyon rosszul kettejük közül valaki, de akár mindketten is.

Jogi személy

A jogi személy egy sajátos, mesterségesen - jogszabály által - létrehozott személy. Mi emberek a jog szerint természetes személyek vagyunk. A vállalkozási formák között vannak jogi személyiséggel rendelkezők. Ezek közös lényege, hogy az őket létrehozó tagoktól elkülönült vagyonnal és szervezettel rendelkeznek. A jogi személyek mindig természetes személyeken keresztül (emberek, ügyvezetők) képviseltetik magukat.






Vállalkozási forma
Alaptőke
Felelősség
Személyes közreműködés, tagok száma
Jogi személyisége
Egyéni vállalkozás
Nincs előírva
Korlátlan
szükséges
nincs
Közkereseti társaság (kkt.)
Nincs előírva
Minden tagra korlátlan és egyetemleges
nem kötelező, min.: 2 fő
nincs
Betéti társaság (bt.)
Nincs előírva

Beltag: korlátlan és több beltaggal egyetemleges

Kültag: a vagyoni betétig korlátozott
nem kötelező, min.: 2 fő (1 kültag, 1 beltag)
nincs
Korlátolt felelősségű társaság (kft.)

Min.: 500 ezer Ft (egy személyes társaság esetén 100.000 Ft)

A társaságé, a kft vagyonának erejéig korlátlan, a tagoké korlátozott (de feltételekkel!)

nem szükséges,
Min. 1 tag, jellemzően több
van
Részvénytársaság (rt.)

Min.: 5 millió Ft

a zártkörűen működő rt esetén,

min.: 20 millió nyilvánosan működő rt esetén

(kivétel pénzügyi vállalkozások)

A társaságé, az rt. vagyonának erejéig korlátlan, a tagoké a részvény erejéig korlátozott

nem szükséges,

min.: 1 tag, de jellemzően több
van

Az egyéni vállalkozás, közkereseti társaság, betéti társaság könnyen létrehoztató, alacsony tőkeigényű forma, ugyanakkor a korlátlan felelősség terhét kell vállalni. A kft., rt. létrehozásához lényegesen több tőke szükséges, működtetése, számvitele bonyolultabb, viszont a korlátolt felelősség miatt kedveltebb vállalkozási formák. A formaválasztás eldöntésekor tehát kulcskérdés a korlátolt, vagy korlátlan felelősség, valamint a tőkeigény mérlegelése.