„Egy alapszintű számtanfeladatnak jellemzően egy jó megoldása van. Ezzel szemben egy pénzügyi problémára sokféle választ lehet adni, ráadásul ezek helyessége gyakran csak később igazolódik. Sokszor a jó megoldás attól is függ, hogy ki, milyen háttérrel, milyen élethelyzetben válaszolja meg a feltett kérdést” – áll az Iránytű a pénzügyekhez című tankönyv előszavában. Bár a kötet elsősorban 9-10. osztályos középiskolásoknak és szakiskolásoknak szól, a hiány, aminek pótlására létrejött, az egész magyar társadalmat érinti.
Hogyan igazodhatunk el a különböző pénzügyi szolgáltatások és termékek világában? Hogy bánhatunk gazdaságosan a forrásainkkal? Mit kell tennünk azért, hogy egyről a kettőre jussunk? Annak ellenére, hogy a gazdasági válság és a devizahitelek sújtotta társadalomban nélkülözhetetlen az ilyen típusú tudás, az iskolákban mai napig csak elvétve foglalkoztak a témával. Az Iránytű a pénzügyekhez című tankönyv ebből a szempontból új korszakot nyithat a hazai közoktatásban, hiszen olyan tananyagot kínál a pedagógusoknak, mely több közismereti tárgy óráiba is beépíthető, így a pénzügyekkel kapcsolatos oktatás szerves részévé válhat a tanrendnek.
„Molnár apuka mindig zavarban van, amikor megérkezik postán a banki számlaértesítője. „Egy kukkot sem értek ebből a sok számból!”– sóhajtozik, és a borítékot általában felbontatlanul dobja a kedvenc újságjai tetejére a konyhában” – olvashatjuk a tankönyv egyik, mindennapi pénzügyekről szóló fejezetében. Noha a gazdasági problémák hátterének megértése elsőre sokak számára túl nagy falatnak tűnhet, valójában ezek a folyamatok a hétköznapi élet szinte minden mozzanatára hatással vannak, így megfelelő nézőpontból vizsgálva könnyen érthetővé válnak. A tankönyv szerzői épp ezért a Molnár család mindenki számára ismerős élethelyzetein vezetik keresztül a diákokat, s ezek révén mutatnak rá a mélyebb gazdasági összefüggésekre.
A hétköznapi élet pénzügyeinek bemutatása után a tankönyv áttér a piacgazdaság működésének elemzésére, melynek keretében a diákok megtudhatják, milyen szerep hárul a vállalatokra, az államra vagy a bankrendszerre a pénzügyi folyamatok fenntartásában. A személyes és családi gazdálkodástól az államon át a globális piacgazdaságig ívelő gondolatmenet révén a diákok teljes képet nyerhetnek a pénz világáról s az ő helyükről ebben a világméretű rendszerben.
Az Iránytű a pénzügyekhez a Pénziránytű Iskolahálózat nevet viselő program keretein belül született meg, melynek révén az Alapítvány számos hiánypótló szolgáltatással segíti a pénzügyi kultúra iskolai fejlesztését. Az Iskolahálózatról itt olvashatnak bővebben
A tankönyv a Könyvtárellátó Nonprofit Kft. weblapján – az első 40 ezer példány erejéig – ingyenesen megrendelhető. Az oktatást vállaló intézmények a 2016 szeptemberében 9-10. évfolyamba lépő osztályok teljes létszámának megfelelő példányt rendelhetnek ezen az oldalon.